4 godzinny tydzień pracy.

Recenzja książki Timothy Ferrissa

Timothy-Ferris-recenzja

Biorąc do ręki książkę 4-godzinny-tydzień pracy spodziewałem się kolejnej pozycji, o tym jak się szybko wzbogacić i osiągnąć wolność finansową. Kilka pierwszych przeczytanych przeze mnie stron zaczeło mnie utwierdzać w tym przykonaniu. Autor tej książki użył wielokrotnie śmiałych stwierdzeń typu: ‚Jak stworzyć zdalny biznes generujący 80000 dolarów miesięcznie, bez zarządzania? Wszystko jest tutaj’

Pomimo niezachęcającego startu, po kilku rozdziałach zacząłem wkładać do książki zakładki, by w przyszłości powrócić do kilku interesujących stron. Potem było już tylko ciekawiej i po skończeniu 4-godzinnego tygodnia pracy, okazało się, że mój egzemplarz jest dwa razy grubszy niż zanim zacząłem go czytać ;-D

 

Jak Ferrissowi udało się rozkręcić biznes i pracować tylko kilka godzin tygodniowo?

 

Po ukończeniu koledżu, Ferriss rozpoczął pracę w sprzedaży, którą po jakimś czasie rzucił i otworzył własny interes. Z 40 godzinnej pracy na etacie zaczął pracować po 80 godzin tygodniowo..Szczerze tego nienawidził i postanowił szukać sposób na zwiększenie efektywności i produktywności..

Podczas swoich poszukiwań dowiedział się o Zasadzie Pareta (zwanej również 80 na 20) i postanowił wdrażać ją w swoim życiu prywatnym i zawodowym. Postępując zgodnie z założeniami Pareta, udało mu się określić najważniejsze cele do osiągnięcia, wyeliminować 80% rzeczy, czynności i informacji, które uznał za czasochłonne lub nieistotne w realizacji celów. Zautomatyzował nie tylko swoją firmę, ale i również wiele aspektów życia codziennego zlecając to innym i uwolnił się od tradycyjnego stylu życia.

 

Setki pomysłów i rozwiązań podanych na tacy.

 

4 godzinny tydzień pracy opisuje dokładnie każdy krok jaki wykonał Ferriss w celu osiągnięcia swoich założeń. Wiele informacji z tej książki może być dla niektórych czytelników nie istotna jeśli np nie mają pracy biurowej lub własnej firmy. Niemniej jednak ilość rad i wskazówek jakie daje nam Timothy Ferris jest oszałamiająca. Autor opisując jak podróżuje po całym świecie spędzając po pół roku w każdym nowo odwiedzanym kraju (ciągle zdalnie zarządzając swoją firmą !) pokazuje, że można wybrać inny styl życia. Proponuje, by nie pracować ciężko przez całe swoje życie tylko po to by potem przejść na emeryturę. Pokazuje, że można inaczej żyć i cieszyć się życiem. Co najważniejsze podaje masę informacji jak można zarabiać w internecie mieszkając w egzotycznych krajach. Podaje adresy stron internetowych, aplikacje i rozwiązania pomocne w organizacji czasu i pracy. Podsuwa wiele pomysłów na biznes online lub jak przekonać naszego pracodawcę, by zgodził się na to żebyśmy mogli  zacząć pracować w domu, a nie miejscu pracy !!

 

Podsumowanie

 

Zdecydowanie polecam tą książkę każdemu. Uważam, że większość ludzi może znaleźć w tej pozycji coś dla siebie. Dla niektórych może to być lektura, po której ich życie się całkowicie odmieni. Sam zauważyłem, że po jej przeczytaniu przestałem marnować czas na rzeczy, które tylko mnie rozpraszały. Można zastosować się do wielu rad Ferrissa jednocześnie lub wybrać sobie tylko kilka, a i tak zobaczymy poprawę w jakości naszego życia. Ja zastosowałem już kilka, a za pół roku podejdę do czytania tej książki jeszcze raz by wyciągnąć z niej jak najwięcej…i wiem, że to nie będzie moje ostatnie podejście do tej lektury.

O Rafał Krzysiak 19 artykułów
Z wykształcenia jestem księgowym, a z zamiłowania fotografem. Od 2016 zarabiam w różnych programach online. Zarobione pieniądze przeznaczam na egzotyczne podróże i rozwijanie mojej pasji. Nie wiem jaki jest Twój cel finansowy, ale jeśli do mnie napiszesz to spróbuje odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania odnośnie opisywanych programów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*