Bitcoin..Waluta przyszłości?

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin

 

Bitcoin jest formą cyfrowej waluty, stworzonej i składowanej elektronicznie. Nikt jej nie kontroluje. Bitcoiny nie są drukowane tak jak dolary czy euro – są wyprodukowane przez ludzi i coraz częściej biznesy, działajace komputery na całym świecie, korzystające z oprogramowania rozwiązującego problemy matematyczne.

Bitcoin jest pionierem w coraz popularniejszej kategorii pieniężnej zwanej kryptowalutami.

Czym różni się od normalnych walut?

Bitcoin może być używany do zakupów elektronicznych. W tym rozumieniu jest jak konwencjonalne dolary, euro czy złotówki, które są handlowane cyfrowo.

Jednakże, najważniejszą cechą bitcoina, która również odróżnia ją od typowych walut, jest fakt iż jest zdecentralizowana. Nie istnieje żadna instytucja kontrolująca sieć bitcoin. Wprowadzenie tej waluty zostało przez wielu obywateli przyjęte z ulgą, bo żaden duży bank nie może teraz kontrolować ich pieniędzy.

Kto stworzył Bitcoina?

Programista zwany Satoshi Nakamoto zaproponował bitcoin jako elektroniczną formę płatności opartą na dowodzie matematycznym. Jego zamysłem była produkcja waluty niezależnej od jakiegokolwiek centralnego urzędu, transferowanej elektronicznie, w miarę natychmiastowo z bardzo małymi opłatami tranzakcyjnymi.

Kto ją drukuje?

Nikt. Ta waluta nie jest fizycznie drukowana w cieniu centralnego banku, niezrozumiale dla społeczeństwa, ustalającego własne zasady. Te banki mogą wyprodukowywać coraz więcej pieniędzy w celu pokrycia długu publicznego, dewaluując własne waluty.

Zamiast tego, bitcoin jest produkowany elektronicznie, przez społeczność do której każdy człowiek może dołączyć. Bitcoiny są ‚wydobywane’ dzięki mocy obliczeniowej w sieci dystrybucji.

Ta sieć przetwarza również tranzakcje oparte na wirtualnej walucie, efektywnie tworząc bitcoin jako własną sieć płatności.

Zatem nie można produkować bitcoinów masowo?

To prawda. Protokół bitcona – zasady umożliwiające działanie bitcoina – zakłada, że tylko 21 millionów bitcoinów może być stworzonych przez wydobywaczy kryptowalut. Niemniej jednak te kryptomonety mogą być podzielone na mniejsze części (najmniejsze podzielna wartość to jedna stu milionowa bitcoina zwana „Satoshi” od imienia twórcy bitcoina).

Na czym jest oparty bitcoin?

Konwencjonalne waluty są oparte na złocie lub srebrze. Znacznie upraszczając, teoretycznie obywatel mógłby wymienić w banku np. dolary na złoto (w praktyce nie stosowane). Bitcoin nie jest oparty na parytecie złota, jest oparty na matematyce.

Na całym świecie ludzie używają oprogramowania korzystającego z formuły matematycznej, zeby produkować bitcoiny. Ta formuła matematyczna jest ogólnodostępna tak, że każdy może ją sprawdzić i upewnić się że działa i funkcjonuje zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Gdzie kupić i sprzedać Bitcoina?

coinbase

Coinbase jest najpopularniejszym i jednym z najbezpieczniejszyvh portfeli kryptowalut. Posiada wiele ciekawych rozwiązań usprawniających codzienną obsługę portfela bitcoin. Nie jest specjalnie trudny w obsłudze, więc może stanowić ciekawą alternatywę dla każdego użytkownika bitcoinów. W zakładce ‚procesory płatnicze‚ znajdziesz poradnik jak założyć własny portfel coinbase, a potem z niego korzystać.

 

 

gratis

 

Korzystając z poniższego linku przy rejestracji i zakupie kryptowaluty o wartości $100 dostaniesz $10 gratis! 

https://www.coinbase.com/join/579cb293d52386658aeea012 

 

 

 

O Rafał Krzysiak 19 artykułów
Z wykształcenia jestem księgowym, a z zamiłowania fotografem. Od 2016 zarabiam w różnych programach online. Zarobione pieniądze przeznaczam na egzotyczne podróże i rozwijanie mojej pasji. Nie wiem jaki jest Twój cel finansowy, ale jeśli do mnie napiszesz to spróbuje odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania odnośnie opisywanych programów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*