Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Dale Carnegie

Jak-zdobyć-przyjaciół

W każdej tematyce zazwyczaj znajdują się jedna lub dwie książki uważane za pozycje obowiązkowe do przeczytania jeśli chcemy odnieść sukces w danej dziedzinie. Znaczna liczba ekspertów zgadza się, że w literaturze opisującej relacje międzyludzkie i umiejętności komunikacyjne pozycją numer jeden jest właśnie książka pod tytułem ‚Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi’…

Podstawowe umiejętności społeczne…

Książka składa się z czterech części opisujących: techniki radzenia sobie z ludźmi, sposoby sprawiania by nas polubili, sposoby przekonywania ich do swojego myślenia i jak być liderem. Każda z nich to podstawowe fundamenty w zakresie relacji międzyludzkich.  Nie są one tylko najprostszymi umiejętnościami, ale podstawami tworzącymi ramy dla dalszego rozwoju umiejętności.

Zaawansowane techniki są użyteczne tylko wtedy, gdy znamy dobrze podstawy. Ponadto mając dobre fundamenty osiąga się najszybsze efekty, poprawiając wyniki, które są zazwyczaj lepsze od wyników 95% innych osób, podczas gdy zaawansowane techniki pozwalają na nieznaczną poprawę wyników dającą przewagę około 5% nad osobami mającymi solidne fundamenty…

Przejdźmy do szczegółów…

Na początku każdego rozdziału, Carnegie omawia zasadę danego rozdziału. Następnie posiłkuje się przykładem jak ktoś zastował daną zasadę w swojej działalności biznesowej lub w obrębie życia rodzinnego.

Większość książki omawia koncepcje, a nie poszczególne techniki. Jedną z takich koncepcji jest zasada konieczności sprawiania, że nasz rozmówca czuje się ważny. Carnegie nie mówi dokładnie ‚co’ mamy mówić i jakich słów używać, ale podpowiada ‚jak’ mamy to powiedzieć…

konkrety

Konkrety czyli spis treści:

Podstawowe techniki kontaktów z ludźmi:

 1. ‚Jeśli chcesz zebrać miód, nie przewracaj ula’
 2. Wielki sekret kontaktów z ludźmi
 3. ‚Ten kto potrafi to zrobić, ma za sobą cały świat. Ten kto nie potrafi, wędruje samotnie

Sześć sposobów, które sprawia, że ludzie będą Cię lubić:

 1. Zrób to, a będziesz wszędzie miłym gościem
 2. Jak zrobić dobre wrażenie
 3. Jeśli tego nie zrobisz, wpędzisz się w kłopoty
 4. Jak zostać dobrym rozmówcą
 5. Jak zainteresować ludzi
 6. Co zrobić, aby ludzie od razu cię polubili

Jak przekonać innych do Twojego sposobu myślenia:

 1. Nie można wygrać kłótni
 2. Jak narobić sobie wrogów
 3. Jeśl nie masz racji – przyznaj to
 4. Kropla miodu
 5. Sekret Sokratesa
 6. Wentyl bezpieczeństwa: jak poradzić sobie ze skargami
 7. Jak zapewnić sobie współpracę innych
 8. Magiczna formuła
 9. Każdy tego chce
 10. Każdy to lubi
 11. Co sprawdza się w kinie i telewizje, przydaje się i w życiu
 12. Gdy wszystko zawiodło

Bądź przywódcą: Jak zmieniać ludzi nie zrażając ich i nie zniechęcając:

 1. Jeśli już musisz wytknąć komuś błąd
 2. Jak krytykując nie zostaćznienawidzonym
 3. Najpierw powiedz o własnych błędach
 4. Nikt nie lubi wykonywać rozkazów
 5. Pozwól rozmówcy zachować twarz
 6. Jak popchnąć ludzi do sukcesu
 7. Daj psu właściwe imię
 8. Jak sprawić, aby ludzie uwierzyli we własne siły
 9. Jak sprawić, aby ludzie robili to, co chcesz, z przyjemnością

Zapewne wiesz kim jest Warren Buffet jeden z najbogatszych ludzi świata. Poniżej masz 1 minutowy film, w którym Warren wspomina jak kurs Carnegiego zmienił jego życie:

Wszystkie zasady są pod koniec książki ładnie zebrane, dzięki czemu łatwiej jest je przyswoić i zapamiętać. Każda zasada może wydawać prosta, ale nie myśl, że są to banały bez pokrycia. Są to silne zasady ciągle zmieniające życie tych, którzy przeczytają tą książkę pięć lub więcej razy. Jak narazie przeczytałem ją dwa razy..Przy czytaniu po raz drugi myślałem sobie: ‚Ok, ale przecież to wszystko jest oczywiste’…Chwilę później zadawałem sobie pytanie: ‚Jeśli to takie oczywiste i rzeczywiście skuteczne to czy stosuję je na co dzień?’

Wiem, że domyślacie się odpowiedzi na to pytanie…Teoria swoją drogą, a praktyka swoją…

Ja już wiem, że będę wracał do tej książki wielokrotnie w ciągu swojego życia, by ciągle odświeżać sobie zawarte w niej zasady i stosować je w swoim życiu.

Jeśli nie masz jeszcze kopii książki ‚Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, możesz zdobyć swoją kopię wchodząc na jeden z poniższych linków:

 

 

 

 

 

O Rafał Krzysiak 19 artykułów
Z wykształcenia jestem księgowym, a z zamiłowania fotografem. Od 2016 zarabiam w różnych programach online. Zarobione pieniądze przeznaczam na egzotyczne podróże i rozwijanie mojej pasji. Nie wiem jaki jest Twój cel finansowy, ale jeśli do mnie napiszesz to spróbuje odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania odnośnie opisywanych programów.

1 Comment

 1. O tej książce słyszę od tak dawna, że to właściwie wstyd, że jeszcze nie zagościła na moich półkach. Z drugiej strony czuję się trochę usprawiedliwiona faktem, że na biurku leży cały stos książek „do przeczytania”.
  Ale chyba czas przestać przekładać to w nieskończoność 😉
  Dzięki, że przypomniałeś mi o tej pozycji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*