Kontrakty terminowe na Bitcoina

Bitcoin wchodzi do mainstreamu

cboe

W dniu dzisiejszym CBOE uruchomi kontrakty terminowe na bitcoinie. W następnym tygodniu, 18 grudnia największa na świecie giełda instrumentów pochodnych CME również rozpocznie transakcje na bitcoinie. Jest to ogromny krok w kierunku wprowadzenia kryptowalut do głównego nurtu, ponieważ legitymizuje je w naszym społeczeństwie.

Tegoroczny trend byków rozpoczął się wraz z całym medialnym szumem wokół możliwości założenia funduszu inwestycyjnego BTC na Wall Street. Amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd SEC odrzuciła jednak wniosek funduszu ETF w Marcu tego roku, ale sam fakt przyciągnął uwagę mediów, co przyciągnęło nowych inwestorów i kapitał na rynki kryptowalut w 2017.

To samo dzieje się teraz z kontraktami futures. Jedyna różnica jest taka, że teraz napływa jeszcze więcej pieniędzy.. Ponieważ BTC jest rzadkim towarem, wzrost popytu zmniejszył podaż na otwartym rynku, co podniosło cenę. Ostatecznie jeśli bitcoin zostanie powszechnie akceptowany, możliwość osiągnięcia pułapu $100000 za jednego bitcoina nie jest już fantazją. Najprawdopodobniej nastąpi to po kolejnym cyklu giełdowym..

Charakterystyka kontraktów bitcoinowych

CBOE (XBT)

Kontrakty są rozliczane w dolarach amerykańskich na podstawie ceny bitcoina z giełdy Gemini. CBOE może wymieniać umowy rozliczane tygodniowo, miesięcznie i kwartalnie. Jedna umowa CBOE jest równoważna 1 BTC, a maksymalna to 5000 umów (69,5 mln USD w cenach bieżących). Wyłączniki będą miały 2-minutową przerwę przy 10% zmienności i 5 minutową przy 20% zmienności. Wymagania dotyczące dźwigni finansowej wynoszą 44%.

CME (BTC)

Kontrakty są również rozliczane w USD, ale na podstawie ceny kilku giełd wliczając kursy BTC z Bitstamp, itBit, GDAX i Kraken. CME będzie notować miesięczne umowy na najbliższe dwa miesiące w cyklu kwartalnym. Jeden kontrakt CME będzie równoważny 5 bitcoinom, a maksymalna ilość umów wyniesie 1000. Wymagany depozyt zabezpieczający wynosi 35%.

Zdolność do zabezpieczenia

Chociaż kontrakty futures w rzeczywistości nie wpływają na podaż bitcoinów na otwartym rynku, posiadanie kontraktów CBOE w oparciu o cenę aukcyjną otwiera możliwości inwestorom instytucjonalnym na masowy zakup BTC. Aukcje i rynki OTC są zwykle wykorzystywane do kupowania dużej ilości bitcoinów, przy jednoczesnym zmniejszeniu poślizgu, jaki można uzyskać z regularnej wymiany.

Logiczne jest stwierdzenie, że instytucje finansowe handlujące kontraktami futures również będą chciały mieć pewien wpływ na cenę rozliczeniową poprzez uczestnictwo w aukcjach lub rynkach otwartych. Kontrakty futures pozwolą im zabezpieczyć swoje pozycje otwarte na BTC, ponieważ inwestorzy będą mogli shortować kontrakty futures, utrzymując pozycje otwarte na BTC, aby zablokować wartość dolara bez potrzeby sprzedaży.

Kontrakty terminowe umożliwią instytucjom finansowym uzyskanie ekspozycji na cenę bitcoina w regulowanym środowisku bez ryzyka konieczności zabezpieczenia kluczy prywatnych.

shortowanie kontraktów na bitcoine

Wpływ na cenę

Niektórzy uważają, że kontrakty futures oswoją bestię jaką jest bitcoin poprzez zmniejszenie zmienności ceny dzięki zwiększeniu płynności. Taki scenariusz może się jednak nie sprawdzić, ponieważ bitcoin jest już ustalonym rynkiem globalnym, który w przeciwieństwie do tradycyjnych rynków giełdowych handluje 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Wolumen wydaje się być kluczową kwestią wpływającą na cenę BTC. Na poziomie psychologicznym, jeśli wolumen jest wysoki, inwestorzy na giełdach kryptowalut mogą wykorzystywać kontrakty futures jako wiodący wskaźnik. Obecnie BitMEX (giełda kontraktów futures na bitcoin w Hongkongu) ma najwyższy całodobowy wolumen o wartości 2,1 mld USD. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że oferują one 100-krotną dźwignię przy niższych opłatach, które czynią ją bardziej sprzyjającą skalpowaniu (większy wzrost transakcji). Pojedynczy inwestor, który wykonuje 5 transakcji (otwarcie / zamknięcie) kontraktów o wartości 100 000 USD, wytworzy 1 mln USD wolumenu.

Jest możliwe, że instytucje finansowe z głębokimi kieszeniami będą mogły łatwo przekroczyć ten wolumen przy większych algorytmach wielkości zamówienia i wysokiej częstotliwości. Samo to może mieć wpływ psychologiczny na zmianę ceny Bitcoina, prowadząc do sytuacji, w której ogon macha psem. Mimo że BitMEX obecnie zwiększa wolumen, większość giełd korzysta z Bitfinex, GDAX  w celu ustalenia cen. Spekulanci zwykle korzystają z botów arbitrażowych na mniejszych giełdach podążając za ruchami cenowymi dominujących giełd.

spekulacja kryptowalutami

Ryzyko manipulacji na rynkach kryptowalut

Bitcoin został stworzony jako alternatywny model tradycyjnej bankowości. Kryptowaluty są dla bankowości tym, czym Uber jest dla branży taksówkarskiej. Głównym problemem jest to, że stare monopole nie lubią, gdy ich moc jest zagrożona, więc nie powinno dziwić, że Bitcoin może mieć wroga lub dwóch w sektorze finansowym. Otwarcie handlu kontraktami terminowymi da instytucjom narzędzie do wpływania na rynki bitcoina.

Kontrakty te są rozliczane w USD, co oznacza, że ​​instytucje nie muszą kupować ani sprzedawać prawdziwego bitcoina. Oznacza to również, że mogą zwiększyć wolumen poza faktyczną podażą bitcoina. W tej chwili jest 10 razy więcej ‚papieru w złocie’ niż rzeczywistego fizycznego złota, które istnieje. Cena Bitcoina rośnie obecnie ze względu na wzrost popytu na ograniczoną podaż. Futures będą w stanie dać ludziom dostęp do bitcoinów, nie tworząc realnego popytu kupującego na rynkach gdzie handluje się rzeczywistymi bitcoinami. Dla przeciętnego człowieka, futures mogą być również łatwiejsze niż znalezienie sposobu, w jaki sposób kupić i zabezpieczyć prawdziwe monety bitcoina. Pod pewnymi względami ma to potencjał, by uderzyć w hamulce na tym horyzoncie poprzez odwrócenie realnego popytu na umowy syntetyczne.

kurs bitcoina

Kupowanie plotek i sprzedawanie faktów.

Rynki bitcoina są na agresywnym etapie FOMO (fear of missing out) prowadzącym do wprowadzenia futures. Rynki są obecnie w fazie pionowej, co nie jest możliwe do utrzymania. Cykle rynkowe zwykle kończą się parabolicznym ruchem z góry, gdzie cena idzie w pionie, a sentyment jest pełen euforii. Bitcoin miał już kilka z tych cykli, a obecny wykres wygląda jak z 2013 roku.

Generalnie, gdy szum buduje się wokół wydarzenia z wiadomościami, cena ma tendencję do zrzucania w dniu wiadomości. Dzieje się tak z dwóch głównych powodów:

1. Wieloryby wykorzystują  hype odnośnie jakiegoś wydarzenia, żeby wypompować rynki do jak najwyższych cen w celu sprzedania kryptowalut kupionych wczesniej wielokrotnie taniej.

2. Psychologicznie oczekiwanie na wydarzenie jest zawsze bardziej ekscytujące niż samo wydarzenie.

W tym tygodniu GDAX miał 15% przewagę nad Bitfinexem i innymi zachodnimi giełdami. Mogło to być spowodowane problemami bitfinexa lub mogły to być wieloryby instytucjonalne pompujące krytpowaluty do rekordowych poziomów, żeby potem otworzyć olbrzymie pozycje shortujące i zarobić krocie na spadkach..

Większość trendów ma tendencję wzrostową aż do znaczących wydarzeń informacyjnych, które mają być szczytem cyklu rynkowego. Jak będzie tym razem? Czy doczekamy się krachu na giełdach kryptowalut? Długoterminowych wzrostów na rynkach kryptowalut jestem pewien, ale w krótszym terminie kontrakty mogą sporo namieszać. Mogą, ale nie muszą wywołać sporą korektę, więc myślę że warto mieć w pogotowiu trochę gotówki, by ewentualnie załapać się na sporą promocję cenową i kupić sobie prezenty świąteczne w postaci ulubionych kryptowalut po okazyjnej cenie 😉

 

O Rafał Krzysiak 19 artykułów
Z wykształcenia jestem księgowym, a z zamiłowania fotografem. Od 2016 zarabiam w różnych programach online. Zarobione pieniądze przeznaczam na egzotyczne podróże i rozwijanie mojej pasji. Nie wiem jaki jest Twój cel finansowy, ale jeśli do mnie napiszesz to spróbuje odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania odnośnie opisywanych programów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*