Kwadrant przepływu pieniędzy

Robert Kiyosaki

robert-kiyosaki

Kwadrant przepływu pieniędzy to druga książka Roberta Kiyosakiego. Pierwszą ‚Bogaty i biedny ojciec‚ miałem okazję już recenzować i długo odkładałem rozpoczęcie lektury Kwadrantu. Spotkałem się z opinią, że po sukcesie pierwszej książki, autor jedynie powtarza te same treści, leje wodę i nie podaję żadnych konkretów. Niemniej jednak tak duży sukces i popularność książek Roberta Kiyosakiego podpowiadały mi, że muszę sprawdzić czy Kwadrant wnosi coś nowego i  czy konkretnie podpowiada jak wydostać się z wyścigu szczurów, by uzyskać upragnioną wolność finansową.

Autor w swojej książce opisuje różne ścieżki kariery i jasno wyjaśnia naszą strukturę systemu podatkowego. Można lubić lub nienawidzić twórczość Roberta Kiyosakiego, ale trzeba przyznać, że jego koncepcja Kwadrantu Przepływu Pieniędzy ma sens. Doskonale ukazuję jak system podatkowy został skonstruowany i to jak ludzie o różnych pozycjach zawodowych widzą różnie świat finansowy.

Pomyśl o jakiekolwiek osobie aktywnej zawodowo i najprawdopodobniej będziesz mógł po przeczytaniu tego tekstu dopasować ją do lewej lub prawej strony kwadrantu.. Po lewej stronie znajduje się większość ludzi, którzy biorą udział w wyścigu szczurów. Wyścigu w którym konsumenci chcą zarabiać więcej pieniędzy, by móc wydawać je na wydatki prowadzące do tego, że muszą pracować jeszcze więcej. Coraz bardziej się stresują i mają coraz mniej czasu na relaks i to co jest w życiu na prawdę  ważne…

Po prawej stronie kwadrantu żyją ludzie, którzy zarabiają pieniądze pasywnie. Włożyli czas i pieniądze innych ludzi do pracy dla nich. Im większy sukces osiągają tym więcej czasu mają dla siebie i bliskich…

dźwignia-czasu-finansowa

LEWA STRONA KWADRANTU:

ETAT:

Większość społeczeństwa pracuje na etacie. Pracownicy cenią sobie ideę bezpieczeństwa finansowego nad ryzykiem wolności finansowej. Etatowcy pracują dla przedsiębiorców i osób samozatrudnionych, którzy się bogacą na ich ciężkiej pracy. Pracując w tej ćwiartce trudniej jest zarobić więcej pieniędzy bez osiągnięcia awansu. By go osiągnąć trzeba pracować ciężej od pozostałych często także kosztem wolnego czasu. Po osiągnięciu upragnionego awansu okazuje się, że dalej musimy ciężko pracować i mamy coraz mniej czasu dla rodziny i na wypoczynek.

SAMOZATRUDNIENIE:

Większość małych firm jest własnością osób samozatrudnionych. Osoby te wyznają dewizę: ‚Jeśli chcesz to zrobić dobrze, to zrób to sam’. Cenią kontrolę i często są perfekcjonistami. Nawet jeśli zatrudniają pracowników. Jeśli na przykład zostawiliby swój biznes na rok bez swojego nadzoru, to po powrocie z takiego urlopu nie mieliby do czego wracać. Pomimo posiadania pracowników wciąż są trybikami, które utrzymują w ruchu maszynę swojego biznesu.

PRAWA STRONA KWADRANTU:

BIZNES:

Niektóre małe firmy i wiele dużych zakładów pracy są własnością przedsiębiorców. Osoby te wyróżniają się tym, że tworzą systemy dla ludzi, by mogli zarabiać pieniądze. Rozumieją różnicę między produktem a modelem biznesowym. Chociaż jakość jest dla nich ważna to rentowność biznesu jest najważniejsza. Dzięki temu, że budują system biznesowy, to nie muszą brać w aktywnej roli w jego funkcjonowaniu. Właściciel biznesu może wyjechać na roczny urlop i po jego powrocie może okazać się, że jego firma przynosi jeszcze większe dochody niż przed wzięciem urlopu.

INWESTYCJE:

Szczytem wzrostu finansowego jest bycie dobrze prosperującym inwestorem. Inwestorzy potrafią wykorzystać swoje pieniądze i pieniądze innych ludzi, aby mieć jeszcze więcej pieniędzy przy małym wysiłku fizycznym. Osoby z tej ćwiartki kwadrantu inwestują w ćwiarkę kwadratntu biznesowego, by tworzyć i wspierać cudze działalności gospodarcze i jednocześnie pomnażać swój majątek. Podczas gdy osoby pracujące na etacie inwestują w różne formy kont emerytalnych, to inwestorzy żyją ze swoich inwestycji na codzień.

PODSUMOWANIE

Uogólniając 80% osób znajduje się w lewej stronie kwadrantu i co najciekawsze Kiyosaki udowadnia, że płacą one największe podatki. Przedsiebiorstwa i inwestorzy posiłkują się zespołami prawników i księgowych, by ograniczyć je do minimum. System podatkowy jest tak stworzony, by faworyzować przedsiębiorstwa i inwestorów. W naszym interesie jest, by przenieść się do prawego kwadrantu. Każdy z nas chce zarabiać więcej, płacić mniej podatków, pracować mniej i mieć więcej czasu. Kwadrant Przepływu Pieniądza nie jest książką idealną i malkontenci mogą przyczepić się do kilku kwestii. Nie zmienia to faktu, że czyta się ją bardzo przyjemnie. Otwiera oczy na kilka spraw i daje w końcu wskazówki co zacząć robić by poszerzyć naszą wiedzę z zakresu inwestowania, by w przyszłości przedostać się na prawą stronę kwadrantu i stać się niezależnym finansowo. Osobiście ta pozycja przypadła mi bardziej do gustu niż ‚Bogaty i biedny ojciec’. Stanowi doskonałe uzupełnienie poprzedniej książki Roberta Kiyosakiego. Jeśli jesteś po lewej stronie kwadrantu, to gwarantuje, że znajdziesz w tej pozycji informacje, które Cię zainteresują. Gorąco polecam i zamawiam kolejną książkę Kiyosakiego…

O Rafał Krzysiak 19 artykułów
Z wykształcenia jestem księgowym, a z zamiłowania fotografem. Od 2016 zarabiam w różnych programach online. Zarobione pieniądze przeznaczam na egzotyczne podróże i rozwijanie mojej pasji. Nie wiem jaki jest Twój cel finansowy, ale jeśli do mnie napiszesz to spróbuje odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania odnośnie opisywanych programów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*